Strona główna | Mapa serwisu | Forum
Historia 37pp > Tradycje bojowe 37pp

Tradycje bojowe 37pp

Historia 37 pułku piechoty sięga czasów napoleońskich i Księstwa Warszawskiego, gdyż tradycje bojowe 4 pułku strzelców pieszych z lat 1806-1813 przejął 37 pp.

4 psp brał udział w walkach na Pomorzu, północnym Mazowszu oraz w rejonie Narwi i Bugu. Walczył też w bojach o Grudziądz i nad Narwią. Od grudnia 1808 roku pułk walczy w Hiszpanii pod dowództwem płk Feliksa Potockiego. Pułk bił się w Starej i Nowej Kastylii, Asturii i Królestwie León.
4 psp brał udział w bitwach pod: Almaraz, Consuegrą, Talaverą, Fuengirolą, Almonacid, Ocanią, Coien Monbellą i Ximenes de la Frontare.
4 psp bierze też udział w wyprawie na Moskwę. Pułk toczy walki o Czaszniki, Krasnoje, pod Smoleńskiem i nad Berezyną w trakcie odwrotu Napoleona. Poniósłszy ciężkie straty trafił pod Poznań celem dokonania uzupełnień. Następnie w ramach Korpusu gen. Jana Henryka Dąbrowskiego walczy pod Szpandawą, Belzig, Jueterborg, Wittenberg, Dueben i Lipskiem. 4 psp jest zdziesiątkowany, a pojedynczy żołnierze trafiają do kraju w ramach innych jednostek.

Pomysł i realizacja strony Tomasz W.